Нојхаузен (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојхаузен
Панорама на Нојхаузен
Панорама на Нојхаузен
Панорама на Нојхаузен
Грб на Нојхаузен
Нојхаузен (Саксонија) во рамките на Германија
Нојхаузен (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Градоначалник Петер Хауштајн
Основни податоци
Површина 48,03 км2
Надм. височина 661 м
Население 2.555 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09544
Повик. бр. 037361, 037327
Портал www.neuhausen.de
Местоположба на Нојхаузен во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 50°40′10″N 13°28′0″E / 50.66944° СГШ; 13.46667° ИГД / 50.66944; 13.46667Координати: 50°40′10″N 13°28′0″E / 50.66944° СГШ; 13.46667° ИГД / 50.66944; 13.46667

Нојхаузен (германски: Neuhausen) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)