Росвајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Росвајн
Плоштадот со Градското собрание
Плоштадот со Градското собрание
Грб на Росвајн
Росвајн во рамките на Германија
Росвајн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Градоначалник Фајт Линднер
Основни податоци
Површина 43,94 км2
Надм. височина 204 м
Население 7.410 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 169 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 04741
Повик. бр. 034322
Портал www.rosswein.de
Местоположба на градот Росвајн во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Координати 51°4′0″N 13°11′0″E / 51.06667° СГШ; 13.18333° ИГД / 51.06667; 13.18333Координати: 51°4′0″N 13°11′0″E / 51.06667° СГШ; 13.18333° ИГД / 51.06667; 13.18333

Росвајн (германски: Roßwein) — град во округот Средна Саксонија, во сојузната покраина Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]