Хартмансдорф (Средна Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хартмансдорф
Административна зграда во Хартмансдорф
Административна зграда во Хартмансдорф
Административна зграда во Хартмансдорф
Хартмансдорф (Средна Саксонија) во рамките на Германија
Хартмансдорф (Средна Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Градоначалник Фриц-Петер-Вајгерт
Основни податоци
Површина 10,28 км2
Надм. височина 236 м
Население 4.421 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 430 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09232
Повик. бр. 03722
Портал www.hartmannsdorfer.de
Местоположба на Хартмансдорф во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 50°53′12″N 12°47′58″E / 50.88667° СГШ; 12.79944° ИГД / 50.88667; 12.79944Координати: 50°53′12″N 12°47′58″E / 50.88667° СГШ; 12.79944° ИГД / 50.88667; 12.79944

Хартмансдорф (германски: Hartmannsdorf) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија, близу градот Кемниц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]