Прејди на содржината

Рехенберг-Биненмиле

Координати: 50°44′14″N 13°32′40″E / 50.73722° СГШ; 13.54444° ИГД / 50.73722; 13.54444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рехенберг-Биненмиле
Црква во Рехенберг-Биненмиле
Црква во Рехенберг-Биненмиле
Црква во Рехенберг-Биненмиле
Рехенберг-Биненмиле во рамките на Германија
Рехенберг-Биненмиле
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Градоначалник Вернер Зандиг
Основни податоци
Површина 52,49 км2
Надм. височина 600 м
Население 1.823 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09623
Повик. бр. 037327
Местоположба на Рехенберг-Биненмиле во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 50°44′14″N 13°32′40″E / 50.73722° СГШ; 13.54444° ИГД / 50.73722; 13.54444

Рехенберг-Биненмиле (германски: Rechenberg-Bienenmühle) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)