Прејди на содржината

Митвајда

Координати: 50°59′8″N 12°58′52″E / 50.98556° СГШ; 12.98111° ИГД / 50.98556; 12.98111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Митвајда
Плоштадот во Митвајда
Плоштадот во Митвајда
Плоштадот во Митвајда
Грб на Митвајда
Митвајда во рамките на Германија
Митвајда
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Општ. заед. Митвајда
Градоначалник Матијас Дам (ДХС)
Основни податоци
Површина 41,24 км2
Надм. височина 288 м
Население 14.356 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 348 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09648
Повик. бр. 03727
Портал www.mittweida.de
Местоположба на градот Митвајда во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 50°59′8″N 12°58′52″E / 50.98556° СГШ; 12.98111° ИГД / 50.98556; 12.98111

Митвајда (германски: Mittweida) — град во округот Средна Саксонија, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Чопау, 18 километри северно од Кемниц и 5 километри западно од Дрезден.

Од неговото основање во XIII век, градот постојано се развивал и во минатиот век станал еден од главните центри за производство на текстил во Саксонија.

Сместен во рамките на стрмните ридови и длини на реката и два помали потока, градот е со многу зеленило и сликовит. Занимливи се готската црква од XV/XVI век, стариот град, историскиот и техничкиот музеј и соседниот замок Крибштајн.

Митвајда е дом на универзитет со околу 5.000 студенти. Основан на крајот на XIX век, познат е и надвор од границите на Саксонија. Меѓу другите студенти, тука студирале и Август Хорх, Валтер Брух, Јерген Скафте Расмусен и Герхард Нојман. Во текот на Втората светска војна, тука функционирал подкамп на концентрациониот логор Флосенбирг.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)
  2. Кристин О‘Киф. Концентрациони логори

Надворешни врски[уреди | уреди извор]