Лојбсдорф (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лојбсдорф
Црква во Лојбсдорф
Црква во Лојбсдорф
Црква во Лојбсдорф
Лојбсдорф (Саксонија) во рамките на Германија
Лојбсдорф (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Месни единици 4
Градоначалник Ралд Бернер (ДХС)
Основни податоци
Површина 34,34 км2
Надм. височина 396 м
Население 3.257 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 95 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09573
Повик. бр. 037291
Портал www.leubsdorf-sachsen.de
Местоположба на Лојбсдорф во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 50°47′59″N 13°10′0″E / 50.79972° СГШ; 13.16667° ИГД / 50.79972; 13.16667Координати: 50°47′59″N 13°10′0″E / 50.79972° СГШ; 13.16667° ИГД / 50.79972; 13.16667

Лојбсдорф (германски: Leubsdorf) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)