Прејди на содржината

Фрауенштајн (Саксонија)

Координати: 50°48′7″N 13°32′17″E / 50.80194° СГШ; 13.53806° ИГД / 50.80194; 13.53806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фрауенштајн
Frauenstein
Градската црква во Фрауенштајн
Градската црква во Фрауенштајн
Градската црква во Фрауенштајн
Грб на Фрауенштајн Frauenstein
Фрауенштајн (Саксонија) во рамките на Германија
Фрауенштајн (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Градски единици 4
Градоначалник Петер Хајнрих (ДХС)
Основни податоци
Површина 58,83 км2
Надм. височина 650 м
Население 2.733 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09623
Повик. бр. 037326
Портал www.frauenstein-erzgebirge.de
Местоположба на градот Фрауенштајн
Frauenstein во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 50°48′7″N 13°32′17″E / 50.80194° СГШ; 13.53806° ИГД / 50.80194; 13.53806

Фрауенштајн (германски: Frauenstein) — град во округот Средна Саксонија, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа во источните Рудни Планини, 19 километри југоисточно од Фрајберг и 33 километри југозападно од Дрезден.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

{{|Frauenstein (Erzgebirge)}}