Гросширма

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гросширма
Градското собрание на Гросширма
Градското собрание на Гросширма
Грб на Гросширма
Гросширма is located in Германија
Гросширма
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Градски единици 9
Градоначалник Фолкмар Шрајтер (СлДП)
Основни податоци
Површина 61,44 км2
Надм. височина 330 м
Население 5.580 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 91 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09603
Повик. бр. 037328
Портал www.grossschirma.de
Местоположба на градот Гросширма во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Координати 50°57′59″N 13°16′41″E / 50.96639° СГШ; 13.27806° ИГД / 50.96639; 13.27806Координати: 50°57′59″N 13°16′41″E / 50.96639° СГШ; 13.27806° ИГД / 50.96639; 13.27806

Гросширма (германски: Großschirma) — град во округот Средна Саксонија, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 7 километри од Фрајберг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]