Клаусниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клаусниц
Црква во Клаусниц
Црква во Клаусниц
Црква во Клаусниц
Грб на Клаусниц
Клаусниц во рамките на Германија
Клаусниц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Градоначалник Гинтер Хермсдорф
Основни податоци
Површина 21,12 км2
Надм. височина 309 м
Население 3.004 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 142 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09236
Повик. бр. 037202
Портал www.claussnitz.de
Местоположба на Клаусниц во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 50°56′10″N 12°53′0″E / 50.93611° СГШ; 12.88333° ИГД / 50.93611; 12.88333Координати: 50°56′10″N 12°53′0″E / 50.93611° СГШ; 12.88333° ИГД / 50.93611; 12.88333

Клаусниц (германски: Claußnitz) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)