Обершена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Обершена
Црква во Обершена
Црква во Обершена
Обершена is located in Германија
Обершена
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Месни единици 6
Градоначалник Хелмут Ценхен (ДХС)
Основни податоци
Површина 44,22 км2
Надм. височина 310−470 м
Население 3.325 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 75 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09600, 09603
Повик. бр. 03731; 037321
Портал www.oberschöna.de
Местоположба на Обершена во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Координати 50°53′51″N 13°15′10″E / 50.89750° СГШ; 13.25278° ИГД / 50.89750; 13.25278Координати: 50°53′51″N 13°15′10″E / 50.89750° СГШ; 13.25278° ИГД / 50.89750; 13.25278

Обершена (германски: Oberschöna) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)