Цетлиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цетлиц
Црква во Цетлиц
Црква во Цетлиц
Цетлиц is located in Германија
Цетлиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Општ. заед. Рохлиц
Месни единици 6
Градоначалник Јирген Винше
Основни податоци
Површина 15,64 км2
Надм. височина 262 м
Население 668 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09306
Повик. бр. 03737
Местоположба на Цетлиц во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Координати 51°4′22″N 12°50′17″E / 51.07278° СГШ; 12.83806° ИГД / 51.07278; 12.83806Координати: 51°4′22″N 12°50′17″E / 51.07278° СГШ; 12.83806° ИГД / 51.07278; 12.83806

Цетлиц (германски: Zettlitz) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)