Бургштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бургштет
Градското собрание на Бургштет
Градското собрание на Бургштет
Грб на Бургштет
Бургштет is located in Германија
Бургштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Градоначалник Ларс Науман
Основни податоци
Површина 25,76 км2
Надм. височина 311 м
Население 10.643 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 413 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG (порано: MW)
Пошт. бр. 09217
Повик. бр. 037 24
Портал www.burgstaedt.de
Местоположба на градот Бургштет во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Координати 50°55′0″N 12°49′0″E / 50.91667° СГШ; 12.81667° ИГД / 50.91667; 12.81667Координати: 50°55′0″N 12°49′0″E / 50.91667° СГШ; 12.81667° ИГД / 50.91667; 12.81667

Бургштет (германски: Burgstädt) — град во округот Средна Саксонија, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 12 километри северозападно од Кемниц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]