Острау (Саксонија)

Координати: 51°12′N 13°10′E / 51.200° СГШ; 13.167° ИГД / 51.200; 13.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Острау
Црква во Острау
Црква во Острау
Црква во Острау
Грб на Острау
Острау (Саксонија) во рамките на Германија
Острау (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Општ. заед. Острау
Месни единици 27
Градоначалник Гизела Рајбиг
Основни податоци
Површина 52,59 км2
Надм. височина 171 м
Население 3.521 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 04749
Повик. бр. 034324
Портал www.gemeinde-ostrau.de
Местоположба на Острау во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 51°12′N 13°10′E / 51.200° СГШ; 13.167° ИГД / 51.200; 13.167

Острау (германски: Ostrau) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)