Лајсниг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лајсниг
Градското собрание на Лајсниг
Градското собрание на Лајсниг
Грб на Лајсниг
Лајсниг is located in Германија
Лајсниг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Градски единици 40
Градоначалник Тобијас Гот (ДХС)
Основни податоци
Површина 78,01 км2
Надм. височина 161 м
Население 8.243 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 106 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 04703
Повик. бр. 034321
Портал www.leisnig.de
Местоположба на градот Лајсниг во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Координати 51°10′N 12°55′E / 51.167° СГШ; 12.917° ИГД / 51.167; 12.917Координати: 51°10′N 12°55′E / 51.167° СГШ; 12.917° ИГД / 51.167; 12.917

Лајсниг (германски: Leisnig) — мал град во округот Средна Саксонија, во сојузната покраина Саксонија во Германија.

Историја[уреди | уреди извор]

Првпат на ова место била спомната населба во 1046 година. Во градот се наоѓа замокот Милденштајн, кој е стар 1000 години. Една куќа на главниот плоштад го содржи грбот на семејството Апијан.

Лајсниг е родното место на Фридрих Олбрихт. Во 1944 година, тој учествувал во Јулската завера, за обид на атентат на Адолф Хитлер и бил погубен поради неговото учество во атентатот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]