Гросвајчен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гросвајчен
Црква во Гросвајчен
Црква во Гросвајчен
Црква во Гросвајчен
Гросвајчен во рамките на Германија
Гросвајчен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Месни единици 24
Градоначалник Франк Ноак
Основни податоци
Површина 44,52 км2
Надм. височина 239 м
Население 2.739 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 04720
Повик. бр. 0 34 31
Портал www.grossweitzschen.de
Местоположба на Гросвајчен во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 51°10′N 13°3′E / 51.167° СГШ; 13.050° ИГД / 51.167; 13.050Координати: 51°10′N 13°3′E / 51.167° СГШ; 13.050° ИГД / 51.167; 13.050

Гросвајчен (германски: Großweitzschen) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)