Прејди на содржината

Халсбрике

Координати: 50°57′0″N 13°20′59″E / 50.95000° СГШ; 13.34972° ИГД / 50.95000; 13.34972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Халсбрике
Црква во Халсбрике
Црква во Халсбрике
Црква во Халсбрике
Халсбрике во рамките на Германија
Халсбрике
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Месни единици 7
Градоначалник Јерг Кине (ДХС)
Основни податоци
Површина 41,07 км2
Надм. височина 350 м
Население 5.101 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 124 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09633
Повик. бр. 03731
Портал www.halsbruecke.eu
Местоположба на Халсбрике во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 50°57′0″N 13°20′59″E / 50.95000° СГШ; 13.34972° ИГД / 50.95000; 13.34972

Халсбрике (германски: Halsbrücke) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)