Лунценау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лунценау
Градското собрание на Лунценау
Градското собрание на Лунценау
Градското собрание на Лунценау
Грб на Лунценау
Лунценау во рамките на Германија
Лунценау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Градоначалник Рони Хофман (ДХС)
Основни податоци
Површина 28,06 км2
Надм. височина 225 м
Население 4.133 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 147 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09328
Повик. бр. 037383
Портал www.lunzenau.de
Местоположба на градот Лунценау во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 50°57′47″N 12°45′11″E / 50.96306° СГШ; 12.75306° ИГД / 50.96306; 12.75306Координати: 50°57′47″N 12°45′11″E / 50.96306° СГШ; 12.75306° ИГД / 50.96306; 12.75306

Лунценау (германски: Lunzenau) — град во округот Средна Саксонија, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Цвикауер Мулде, 16 километри западно од Митвајда и 18 километри северозападно од Кемниц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]