Епендорф (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Епендорф
Eppendorf, Albertplatz.jpg
Грб на Епендорф
Епендорф (Саксонија) is located in Германија
Епендорф (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Месни единици 3
Градоначалник Хелмут Шулце
Основни податоци
Површина 33,69 км2
Надм. височина 460 м
Население 4.013 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 119 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09575
Повик. бр. 037293
Портал www.gemeinde-eppendorf.de
Местоположба на Епендорф во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Координати 50°47′57″N 13°13′40″E / 50.79917° СГШ; 13.22778° ИГД / 50.79917; 13.22778Координати: 50°47′57″N 13°13′40″E / 50.79917° СГШ; 13.22778° ИГД / 50.79917; 13.22778

Епендорф (германски: Eppendorf) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)