Милау (Средна Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милау
Црква во Милау
Црква во Милау
Црква во Милау
Милау (Средна Саксонија) во рамките на Германија
Милау (Средна Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Општ. заед. Бургштет
Основни податоци
Површина 8,09 км2
Надм. височина 329 м
Население 2.135 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 264 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09241
Повик. бр. 03722
Портал www.muehlau-sachsen.de
Местоположба на Милау во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 50°54′N 12°46′E / 50.900° СГШ; 12.767° ИГД / 50.900; 12.767Координати: 50°54′N 12°46′E / 50.900° СГШ; 12.767° ИГД / 50.900; 12.767

Милау (германски: Mühlau) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)