Едеран

Координати: 50°51′42″N 13°10′2″E / 50.86167° СГШ; 13.16722° ИГД / 50.86167; 13.16722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Едеран
Градското собрание на Едеран
Градското собрание на Едеран
Градското собрание на Едеран
Грб на Едеран
Едеран во рамките на Германија
Едеран
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Градски единици 7
Градоначалник Штефен Шнајдер (независен)
Основни податоци
Површина 77,35 км2
Надм. височина 400 м
Население 7.876 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 102 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09569
Повик. бр. 037292
Портал www.oederan.de
Местоположба на градот Едеран во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 50°51′42″N 13°10′2″E / 50.86167° СГШ; 13.16722° ИГД / 50.86167; 13.16722

Едеран (германски: Oederan) — град во округот Средна Саксонија, во сојузната покраина Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Едеран се наоѓа 14 километри југозападно од Фрајберг, 17 километри источно од Кемниц и околу 50 километри западно од Дрезден.

Градот ги вклучува и селата Бернихен, Брајтенау, Франкенштајн, Галенц, Герберсдорф, Кирхбах, Лесництал и Шенерштат.

Историја[уреди | уреди извор]

Едеран првпат бил споменат како град во 1286 година. Населбата на оваа област потекнува од лужичкото племе во IX и X век. Франкониските фармери, занаетчии и трговци се населиле овде во XII век. Од средниот век, најважни индустрии биле текстилната и ткаењето. Во XIX век, изградбата на железничката линија придонела за развој на градот. Биле изградени неколку фабрики со средна големина околу железничката станица во Едеран.[2]

Во текот на Втората светска војна, овде се наоѓал подкамп на концентрациониот логор Флосенбирг.[3]

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Едеран е познат по неговата туристичка атракција „Klein-Erzgebirge“, најстариот минијатурен парк во Германија. Во паркот се прикажани околу 185 минијатурни реплики на познати згради од областа на Рудните Планини во размер од 1:25[4].

Најважната стара градба е готската црква. Историјата на црква потекнува од 13 век.[2] Оргули изградени од познатиот Готфрид Зилберман се наоѓаат внатре.

Втората важна градба во градот е Градското собрание. Прво изградена околу 1400 година, но подоцна била запалена неколкупати (1632, 1709 и 1753) и повторна била изградена во нејзиниот денешен облик во 1785 година.

Луѓе[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)
  2. 2,0 2,1 oederan.de: Историја на Едеран Архивирано на 26 мај 2008 г.. 8 јуни 2008
  3. Кристин О‘Киф: Концентрациони логори.
  4. klein-erzgebirge.de: Der älteste Miniaturpark der Welt lädt ein! Архивирано на 29 март 2010 г.. 8 јуни 2008

Надворешни врски[уреди | уреди извор]