Рајнсберг (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рајнсберг
Поглед кон Рајнсберг
Поглед кон Рајнсберг
Поглед кон Рајнсберг
Грб на Рајнсберг
Рајнсберг (Саксонија) во рамките на Германија
Рајнсберг (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Градоначалник Бернд Хубрихт (ДХС)
Основни податоци
Површина 49,75 км2
Надм. височина 335 м
Население 2.810 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09629
Повик. бр. 037324
Портал www.gemeinde-reinsberg.de
Местоположба на Рајнсберг во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 51°00′30″N 13°21′50″E / 51.00833° СГШ; 13.36389° ИГД / 51.00833; 13.36389Координати: 51°00′30″N 13°21′50″E / 51.00833° СГШ; 13.36389° ИГД / 51.00833; 13.36389

Рајнсберг (германски: Reinsberg) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)