Росау (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Росау
Училиште во Росау
Училиште во Росау
Грб на Росау
Росау (Саксонија) во рамките на Германија
Росау (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Месни единици 9
Градоначалник Хорст Глес
Основни податоци
Површина 53,29 км2
Надм. височина 318 м
Население 3.492 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09661
Повик. бр. 03727
Портал www.gemeinde-rossau.de
Местоположба на Росау во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Координати 50°59′50″N 13°3′58″E / 50.99722° СГШ; 13.06611° ИГД / 50.99722; 13.06611Координати: 50°59′50″N 13°3′58″E / 50.99722° СГШ; 13.06611° ИГД / 50.99722; 13.06611

Росау (германски: Rossau) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)