Чајц-Отевиг

Координати: 51°10′30″N 13°12′0″E / 51.17500° СГШ; 13.20000° ИГД / 51.17500; 13.20000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Чајц-Отевиг
Црква во Чајц
Црква во Чајц
Црква во Чајц
Чајц-Отевиг во рамките на Германија
Чајц-Отевиг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Општ. заед. Острау
Месни единици 12
Градоначалник Хорст Заупе
Основни податоци
Површина 18,22 км2
Надм. височина 141 м
Население 1.311 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 72 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 04720
Повик. бр. 034324
Местоположба на Чајц-Отевиг во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 51°10′30″N 13°12′0″E / 51.17500° СГШ; 13.20000° ИГД / 51.17500; 13.20000

Чајц-Отевиг (германски: Zschaitz-Ottewig) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)