Хајнихен (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хајнихен
Градското собрание на Хајнихен
Градското собрание на Хајнихен
Грб на Хајнихен
Хајнихен (Саксонија) is located in Германија
Хајнихен (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Градоначалник Дитер Грајзингер (СДП)
Основни податоци
Површина 51,57 км2
Надм. височина 304 м
Население 8.558 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 166 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09661
Повик. бр. 037207
Портал www.hainichen.de
Местоположба на градот Хајнихен во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Координати 50°58′11″N 13°7′31″E / 50.96972° СГШ; 13.12528° ИГД / 50.96972; 13.12528Координати: 50°58′11″N 13°7′31″E / 50.96972° СГШ; 13.12528° ИГД / 50.96972; 13.12528

Хајнихен (германски: Hainichen) — град во округот Средна Саксонија, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Штригис.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]