Кенигсфелд (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кенигсфелд
Административна зграда во Кенигсфелд
Административна зграда во Кенигсфелд
Кенигсфелд (Саксонија) is located in Германија
Кенигсфелд (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Општ. заед. Рохлиц
Месни единици 9
Основни податоци
Површина 28,29 км2
Надм. височина 209 м
Население 1.379 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09306
Повик. бр. 03737
Местоположба на Кенигсфелд во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Координати 51°3′50″N 12°45′13″E / 51.06389° СГШ; 12.75361° ИГД / 51.06389; 12.75361Координати: 51°3′50″N 12°45′13″E / 51.06389° СГШ; 12.75361° ИГД / 51.06389; 12.75361

Кенигсфелд (германски: Königsfeld) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)