Ерлау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ерлау
Црква во Ерлау
Црква во Ерлау
Ерлау is located in Германија
Ерлау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Градоначалник Јирген Кунат (ДХС)
Основни податоци
Површина 37,75 км2
Надм. височина 320 м
Население 3.141 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 83 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09306
Повик. бр. 03727
Портал www.gemeinde-erlau.de
Местоположба на Ерлау во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Координати 51°0′23″N 12°55′25″E / 51.00639° СГШ; 12.92361° ИГД / 51.00639; 12.92361Координати: 51°0′23″N 12°55′25″E / 51.00639° СГШ; 12.92361° ИГД / 51.00639; 12.92361

Ерлау (германски: Erlau) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)