Пениг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пениг
Воздушен поглед на Пениг и Цвикауер Мулде
Воздушен поглед на Пениг и Цвикауер Мулде
Грб на Пениг
Пениг is located in Германија
Пениг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Градоначалник Томас Ојленбергер (ДХС)
Основни податоци
Површина 63,31 км2
Надм. височина 208 м
Население 8.715 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 138 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09322
Повик. бр. 037381
Портал www.penig.de
Местоположба на градот Пениг во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Координати 50°56′1″N 12°42′21″E / 50.93361° СГШ; 12.70583° ИГД / 50.93361; 12.70583Координати: 50°56′1″N 12°42′21″E / 50.93361° СГШ; 12.70583° ИГД / 50.93361; 12.70583

Пениг (германски: Penig) — град во округот Средна Саксонија, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Цвикауер Мулде, 19 километри северозападно од Кемниц. Во Пениг се наоѓал концентрационен камп во текот на Втората светска војна.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]