Лихтенау (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лихтенау
Административна зграда во Лихтенау
Административна зграда во Лихтенау
Административна зграда во Лихтенау
Лихтенау (Саксонија) во рамките на Германија
Лихтенау (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Месни единици 8
Градоначалник Михаел Полок
Основни податоци
Површина 48,95 км2
Надм. височина 349 м
Население 7.063 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 144 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09244
Повик. бр. 037208
Портал www.gemeinde-lichtenau.de
Местоположба на Лихтенау во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 50°54′30″N 12°59′30″E / 50.90833° СГШ; 12.99167° ИГД / 50.90833; 12.99167Координати: 50°54′30″N 12°59′30″E / 50.90833° СГШ; 12.99167° ИГД / 50.90833; 12.99167

Лихтенау (германски: Lichtenau) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)