Чопау (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чопау
Zschopau
Zschopau32.jpg
Реката Чопау во истоимениот град
ЗемјаГерманија
Слив
Главен изворРудни Планини
1.125 м
УстиеФрајбергер Мулде
51°7′46″N 13°3′7″E / 51.12944° N; 13.05194° E / 51.12944; 13.05194Координати: 51°7′46″N 13°3′7″E / 51.12944° N; 13.05194° E / 51.12944; 13.05194
Сливна повр.1.750 км²
Физички особености
Должина128 км
Чопау (река) на Ризницата

Чопау (германски: Zschopau) — река во Саксонија, Германија, лева притока на Фрајбергер Мулде. Нејзиниот извор е на Рудните Планини, на падините на Фихтелберг, близу границата со Чешка. Таа тече северно низ градовите Шлетау, Волкенштајн, Чопау, Флеа, Франкенберг, Митвајда и Валдхајм. Се влева во Фрајбергер Мулде кај селото Швета, западно од Дебелн.