Нететал

Координати: 51°19′0″N 6°17′0″E / 51.31667° СГШ; 6.28333° ИГД / 51.31667; 6.28333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нететал
Грб на Нететал
Нететал во рамките на Германија
Нететал
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Диселдорф
Округ Фирзен
Градски единици 6
Градоначалник Кристијан Вагнер (ДХС)
Основни податоци
Површина 84 км2
Надм. височина 38 м
Население 42.438 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 505 жит/км2
Основано 1970
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. VIE, KK
Пошт. бр. 41334
Повик. бр. 02153, 02157, 02158
Портал www.nettetal.de
Местоположба на градот Нететал во рамките на округот Фирзен
Карта
Карта
Координати 51°19′0″N 6°17′0″E / 51.31667° СГШ; 6.28333° ИГД / 51.31667; 6.28333

Нететал (германски: Nettetal) — град во округот Фирзен, во сојузната покраина Северна Рајна-Вестфалија, Германија. Се наоѓа во областа Долна Рајна.

Географија[уреди | уреди извор]

Нететал не е град сам по себе, туку федерација на села кои се развиле околу реката Нетте, кои сега формираат дванаесет езера. Се наоѓа право во средината на природниот парк Маас-Швалм-Нетте и на границата со Холандија, околу 20 километри северозападно од Менхенгладбах и 10 км југоисточно од Фенло. Постојат 6 просторно поделени општини.

Малата река Нете, широки шумски и здравствени подрачја, како и дванаесет езера го прават Нететал централно место во природниот парк Маас-Швалм-Нетте.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]