Мовистар Тим

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Мувистар Тим)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мовистар Тим
Team Movistar logo.png
Инфомации за тимот
UCI кодMOV
ЛоциранШпанија
Основан1980 (1980)
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиКањон
Клучни кадри
Извршен директорЕузебио Унзуе
Спортски директорХосе Висенте „Ченте“ Гарсија Акоста
Историја на тимското име
1980–1989
1990–2000
2001–2003
2004–2005
2005
2006
2007–2010
2011–
Рејнолдс
Банесто
iBanesto.com
Ил Балеарс-Банесто
Ил Балеарс-Кејс д’Епарњ
Кејс д’Епарњ-Ил Балеарс
Кејс д’Епарњ
Мовистар Тим
Дрес на Мовистар Тим

Дрес

Мовистар Тим (кратенка на екипата според UCI: MOV) — шпанска професионална велосипедска друмска екипа, која учествува во Светската турнеја и има постигнати дванаесет победи во генералниот пласман на големите трки. Главен спонзор на екипата е шпанскиот мобилен оператор Телефоника, а екипата настапува под име на еден од брендовите на телефонското претпријатие Мовистар.[1]

Екипата била создадена како Рејнолдс, предводена од Анхел Аројо и подоцна од Педро Делгадо, кој победил на Тур де Франс и на Вуелта а Еспања, а подоцна спонзорирана од Банесто. Под ова име екипата ги забележала најголемите успеси, а во нејзе биле петкратниот победник на Тур де Франс Мигел Индураин и Алекс Циле, двократен победник на Вуелта а Еспања. Подоцнежен спонзор на екипата бил Кејс д’Епарњ, француска банкарска група.

Претходно ги користеле велосипедите Пинарело, но од 2014 година екипата ги користи велосипедите Кањон со делови на Кампањоло. Од 2008 година, Еузебио Унзуе бил предводник на екипата, заменувајќи го долгогодишниот менаџер, Хосе Мигел Ечавари. Спортски директори на екипата се Нил Стивенс, Алфонсо Галилеа и Хосе Луис Хаимерена.

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2016[уреди | уреди извор]

Велосипедист Датум на раѓање
 Андреј Амадор (КРИ) (1986-08-29)29 август 1986 (воз. 29)
 Винер Анакона (КОЛ) (1988-08-11)11 август 1988 (воз. 27)
 Хорхе Аркас (ШПА) (1992-07-08)8 јули 1992 (воз. 23)
 Карлос Бетанкур (КОЛ) (1989-10-13)13 октомври 1989 (воз. 26)
 Алехандро Валверде (ШПА) (1980-04-25)25 април 1980 (воз. 35)
 Франсиско Вентосо (ШПА) (1982-05-06)6 мај 1982 (воз. 33)
 Џовани Висконти (ИТА) (1983-01-13)13 јануари 1983 (воз. 32)
 Алекс Даусет (ВБР) (1988-10-03)3 октомври 1988 (воз. 27)
 Хесус Ерада (ШПА) (1990-07-26)26 јули 1990 (воз. 25)
 Хосе Ерада (ШПА) (1985-10-01)1 октомври 1985 (воз. 30)
 Иманол Ервити (ШПА) (1983-11-15)15 ноември 1983 (воз. 32)
 Јаша Зитерлин (ГЕР) (1992-11-04)4 ноември 1992 (воз. 23)
 Горка Изагире (ШПА) (1987-10-07)7 октомври 1987 (воз. 28)
 Јон Изагире (ШПА) (1988-02-04)4 февруари 1988 (воз. 27)
Велосипедист Датум на раѓање
 Џонатан Кастровјехо (ШПА) (1987-04-27)27 април 1987 (воз. 28)
 Дајер Кинтана (КОЛ) (1992-08-10)10 август 1992 (воз. 23)
 Наиро Кинтана (КОЛ) (1990-02-04)4 февруари 1990 (воз. 25)
 Хуан Хосе Лобато (ШПА) (1988-12-28)28 декември 1988 (воз. 27)
 Адријано Малори (ИТА) (1988-01-28)28 јануари 1988 (воз. 27)
 Даниел Морено (ШПА) (1981-09-05)5 септември 1981 (воз. 34)
 Хавиер Морено (ШПА) (1984-07-18)18 јули 1984 (воз. 31)
 Нелсон Оливеира (ПОР) (1989-03-06)6 март 1989 (воз. 26)
 Антонио Педреро (ШПА) (1991-10-23)23 октомври 1991 (воз. 24)
 Хосе Хоакин Рохас (ШПА) (1985-06-08)8 јуни 1985 (воз. 30)
 Рори Сатерленд (АВС) (1982-02-08)8 февруари 1982 (воз. 33)
 Марк Солер (ШПА) (1993-11-22)22 ноември 1993 (воз. 22)
 Рубен Фернандез (ШПА) (1991-03-01)1 март 1991 (воз. 24)

2017[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
CRC Андреј Амадор Wikidata-logo S.svg29 август 1986Lizarte (2008)
COL Винер Анакона Wikidata-logo S.svg11 август 1988Лампре-Мерида (2014)
ESP Хорхе Аркас Wikidata-logo S.svg8 јули 1992Lizarte (2015)
ESP Карлос Барберо Wikidata-logo S.svg29 април 1991Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
ITA Даниеле Бенати Wikidata-logo S.svg24 септември 1980Тинкоф (2016)
COL Карлос Бетанкур Wikidata-logo S.svg13 октомври 1989
POR Нуно Бико Wikidata-logo S.svg3 јули 1994Klein Constantia (2016)
ESP Алехандро Валверде Wikidata-logo S.svg25 април 1980Comunidad Valenciana-Kelme (2004)
GBR Алекс Даусет Wikidata-logo S.svg3 октомври 1988Тим Скај (2012)
ESP Хесус Ерада Wikidata-logo S.svg26 јули 1990Caja Rural amateur (2010)
ESP Хосе Ерада Wikidata-logo S.svg1 октомври 1985Каха Рурал (2011)
ESP Иманол Ервити Wikidata-logo S.svg15 ноември 1983
GER Јаша Зитерлин Wikidata-logo S.svg4 ноември 1992Thüringer Energie (2013)
ESP Горка Исагире Wikidata-logo S.svg7 октомври 1987Euskaltel Euskadi (2013)
ECU Ричард Карапас Wikidata-logo S.svg29 мај 1993
ESP Ектор Каретеро Wikidata-logo S.svg28 мај 1995Lizarte (2016)
ESP Џонатан Кастровјехо Wikidata-logo S.svg27 април 1987Euskaltel-Euskadi (2011)
COL Дајер Кинтана Wikidata-logo S.svg10 август 1992Lizarte (2013)
COL Наиро Кинтана Wikidata-logo S.svg4 февруари 1990Colombia es Pasión-Café de Colombia (2011)
ITA Адријано Малори Wikidata-logo S.svg (1 јан–10 јул, Фуснота)28 јануари 1988Лампре-Мерида (2013)
ESP Даниел Морено Wikidata-logo S.svg5 септември 1981Катјуша (2015)
POR Нелсон Оливеира Wikidata-logo S.svg6 март 1989Лампре-Мерида (2015)
ESP Антонио Педреро Wikidata-logo S.svg23 октомври 1991
ESP Хосе Хоакин Рохас Wikidata-logo S.svg8 јуни 1985Astana-Würth (2006)
AUS Рори Сатерленд Wikidata-logo S.svg8 февруари 1982Тинкоф-Саксо (2014)
ESP Марк Солер Wikidata-logo S.svg22 ноември 1993Lizarte-AD Galibier (2014)
ESP Рубен Фернандес Wikidata-logo S.svg1 март 1991Каха Рурал-Сегурос РГА (2014)
ESP Виктор де ла Парте Wikidata-logo S.svg22 јуни 1986ЦЦЦ Спранди Полковице (2016)

Фуснота: Адријано Малори, крај на кариера[2]

2018[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
CRC Андреј Амадор Wikidata-logo S.svg29 август 1986Lizarte (2008)
COL Винер Анакона Wikidata-logo S.svg11 август 1988Лампре-Мерида (2014)
ESP Хорхе Аркас Wikidata-logo S.svg8 јули 1992Lizarte (2015)
ESP Карлос Барберо Wikidata-logo S.svg29 април 1991Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
ITA Даниеле Бенати Wikidata-logo S.svg24 септември 1980Тинкоф (2016)
COL Карлос Бетанкур Wikidata-logo S.svg13 октомври 1989
POR Нуно Бико Wikidata-logo S.svg3 јули 1994Klein Constantia (2016)
ESP Алехандро Валверде Wikidata-logo S.svg25 април 1980Comunidad Valenciana-Kelme (2004)
ESP Рафаел Валс Wikidata-logo S.svg25 јуни 1987Лото-Судал (2017)
ESP Иманол Ервити Wikidata-logo S.svg15 ноември 1983
GER Јаша Зитерлин Wikidata-logo S.svg4 ноември 1992Thüringer Energie (2013)
ECU Ричард Карапас Wikidata-logo S.svg29 мај 1993
ESP Ектор Каретеро Wikidata-logo S.svg28 мај 1995Lizarte (2016)
ESP Хајме Кастрилјо Wikidata-logo S.svg13 март 1996Lizarte (2017)
COL Дајер Кинтана Wikidata-logo S.svg10 август 1992Lizarte (2013)
COL Наиро Кинтана Wikidata-logo S.svg4 февруари 1990Colombia es Pasión-Café de Colombia (2011)
ESP Микел Ланда Wikidata-logo S.svg13 декември 1989Тим Скај (2017)
POR Нелсон Оливеира Wikidata-logo S.svg6 март 1989Лампре-Мерида (2015)
ESP Антонио Педреро Wikidata-logo S.svg23 октомври 1991
ESP Хајме Росон Wikidata-logo S.svg13 јануари 1993Каха Рурал-Сегурос РГА (2017)
ESP Хосе Хоакин Рохас Wikidata-logo S.svg8 јуни 1985Astana-Würth (2006)
ARG Едуардо Сепулведа Wikidata-logo S.svg13 јуни 1991Аркеа-Самсик (2017)
ESP Марк Солер Wikidata-logo S.svg22 ноември 1993Lizarte-AD Galibier (2014)
ESP Рубен Фернандес Wikidata-logo S.svg1 март 1991Каха Рурал-Сегурос РГА (2014)
ESP Виктор де ла Парте Wikidata-logo S.svg22 јуни 1986ЦЦЦ Спранди Полковице (2016)

2019[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
CRC Андреј Амадор Wikidata-logo S.svg29 август 1986Lizarte (2008)
COL Винер Анакона Wikidata-logo S.svg11 август 1988Лампре-Мерида (2014)
ESP Хорхе Аркас Wikidata-logo S.svg8 јули 1992Lizarte (2015)
ESP Карлос Барберо Wikidata-logo S.svg29 април 1991Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
ITA Даниеле Бенати Wikidata-logo S.svg24 септември 1980Тинкоф (2016)
COL Карлос Бетанкур Wikidata-logo S.svg13 октомври 1989
ESP Алехандро Валверде Wikidata-logo S.svg25 април 1980Comunidad Valenciana-Kelme (2004)
ESP Рафаел Валс Wikidata-logo S.svg25 јуни 1987Лото-Судал (2017)
ESP Карлос Верона Wikidata-logo S.svg4 ноември 1992Мичелтон-Скот (2018)
ESP Иманол Ервити Wikidata-logo S.svg15 ноември 1983
GER Јаша Зитерлин Wikidata-logo S.svg4 ноември 1992Thüringer Energie (2013)
ECU Ричард Карапас Wikidata-logo S.svg29 мај 1993
ESP Ектор Каретеро Wikidata-logo S.svg28 мај 1995Lizarte (2016)
ESP Хајме Кастрилјо Wikidata-logo S.svg13 март 1996Lizarte (2017)
COL Наиро Кинтана Wikidata-logo S.svg4 февруари 1990Colombia es Pasión-Café de Colombia (2011)
ESP Микел Ланда Wikidata-logo S.svg13 декември 1989Тим Скај (2017)
ESP Љуис Мас Wikidata-logo S.svg15 октомври 1989Каха Рурал-Сегурос РГА (2018)
POR Нелсон Оливеира Wikidata-logo S.svg6 март 1989Лампре-Мерида (2015)
ESP Антонио Педреро Wikidata-logo S.svg23 октомври 1991
ESP Едуард Прадес Wikidata-logo S.svg9 август 1987Euskadi-Murias (2018)
ESP Хосе Хоакин Рохас Wikidata-logo S.svg8 јуни 1985Astana-Würth (2006)
BEL Јирген Рулантс Wikidata-logo S.svg2 јули 1985БМЦ Рејсинг Тим (2018)
ARG Едуардо Сепулведа Wikidata-logo S.svg13 јуни 1991Аркеа-Самсик (2017)
ESP Марк Солер Wikidata-logo S.svg22 ноември 1993Lizarte-AD Galibier (2014)
ESP Рубен Фернандес Wikidata-logo S.svg1 март 1991Каха Рурал-Сегурос РГА (2014)

2020[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
SUI Јохан Јакобс Wikidata-logo S.svg1 март 1997
USA Матео Јоргенсон Wikidata-logo S.svg1 јули 1999Џели Бели-Максис (2018)
COL Хуан Диего Алба Wikidata-logo S.svg11 септември 1997Coldeportes-Zenú (2019)
ESP Хорхе Аркас Wikidata-logo S.svg8 јули 1992Lizarte (2015)
COL Карлос Бетанкур Wikidata-logo S.svg13 октомври 1989
ESP Алехандро Валверде Wikidata-logo S.svg25 април 1980Comunidad Valenciana-Kelme (2004)
ESP Карлос Верона Wikidata-logo S.svg4 ноември 1992Мичелтон-Скот (2018)
ITA Давиде Вилела Wikidata-logo S.svg27 јуни 1991Астана (2019)
ESP Ињиго Елосеги Wikidata-logo S.svg6 март 1998
ESP Иманол Ервити Wikidata-logo S.svg15 ноември 1983
ESP Ектор Каретеро Wikidata-logo S.svg28 мај 1995Lizarte (2016)
ITA Дарио Каталдо Wikidata-logo S.svg17 март 1985Астана (2019)
GBR Габриел Куло Wikidata-logo S.svg8 април 1996Team Wiggins Le Col (2019)
ESP Љуис Мас Wikidata-logo S.svg15 октомври 1989Каха Рурал-Сегурос РГА (2018)
ESP Енрик Мас Wikidata-logo S.svg7 јануари 1995Декојнинк-Квик Степ (2019)
ESP Себастијан Мора Wikidata-logo S.svg19 февруари 1988Каха Рурал-Сегурос РГА (2019)
DEN Матијас Норсгард Wikidata-logo S.svg5 мај 1997Riwal Readynez (2019)
POR Нелсон Оливеира Wikidata-logo S.svg6 март 1989Лампре-Мерида (2015)
ESP Антонио Педреро Wikidata-logo S.svg23 октомври 1991
ESP Едуард Прадес Wikidata-logo S.svg9 август 1987Euskadi-Murias (2018)
ESP Хосе Хоакин Рохас Wikidata-logo S.svg8 јуни 1985Astana-Würth (2006)
COL Ејнер Рубио Wikidata-logo S.svg22 февруари 1998Vejus-TMF-Cicli Magnum (2018)
BEL Јирген Рулантс Wikidata-logo S.svg2 јули 1985БМЦ Рејсинг Тим (2018)
ESP Серхио Самитиер Wikidata-logo S.svg31 август 1995Euskadi Basque Country-Murias (2019)
ARG Едуардо Сепулведа Wikidata-logo S.svg13 јуни 1991Аркеа-Самсик (2017)
ESP Марк Солер Wikidata-logo S.svg22 ноември 1993Lizarte-AD Galibier (2014)
ESP Алберт Торес Wikidata-logo S.svg26 април 1990Inteja-Dominican cycling team (2018)
GER Јури Холман Wikidata-logo S.svg30 август 1999

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]