Грчка народноослободителна армија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грчка народноослободителна армија
Учесник во Грчка граѓанска војна
Период на делување1942–1945
ВодачиАрис Велокиотис
Стефанос Сарафис
Андреас Симас
Бројност50,000
Дел одНародноослободителен фронт
ПротивнициНацистичка Германија, Кралство Италија, Тагмата асфалиас, Народна Републиканска Грчка Лига, ЕККА, Британска армија, Грчка жандармерија
Штабот на ЕЛАС во Вермион, Каракамен, со воената советска мисија, 1944 година

Грчката народноослободителна армија (ЕЛАС, на грчки: Ελληνικός Λαϊκός Απελευθερωτικός Στρατός, ΕΛΑΣ, Еллиникόс Лајикόс Апелефтеротикόс Стратόс) е воено крило на левичарскиот Националноослободителен фронт (ЕАМ) за време на окупацијата на Грција во текот на Втората светска војна. Раководена од Комунистичката партија на Грција. Активна е од 1941 до 1945, кога со Договорот од Варкиза потпишан меѓу водачите на ЕЛАС и привремената влада е договорено нејзиното разоружување.

Иако ЕЛАС за време на Граѓанската војна во грција води опуртунистичка политика спрема македонското малцинство, Македонците сепак влегуваат во редовите на ЕЛАС и се борат против фашистичката окупација. Под притисок на сè поголемиот број на Македонци борци за создавање на самостојни батаљони составени само од Македонци, ЕЛАС се согласува со создавањето на СНОФ, а во 1946, бивши кадри на СНОФ, ја формираат македонската воено-политичка организација НОФ