Бугарска комунистичка партија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бугарска комунистичка партија
Българска комунистическа партия
Прв лидер Димитар Благоев
Последен лидер Петар Младенов
Основана 1903
Распуштена 3 април 1990
Отцепена од Бугарска работничка социјалдемократска партија
Штаб Софија, Народна Република Бугарија
Идеологија Комунизам
Марксизам–Ленинизам
Меѓународна припадност Коминтерна (1919–1943), Информбиро (1948–1956)
Бои црвена, бела
Политика на Бугарија
Политички партии
Избори

Бугарската комунистичка партија (БКП) е политичка партија, која управувала со Народна Република Бугарија во периодот од 1946 до 1990 година.

Основана е во 1919 година како наследник на БРСДП (т.с.) и го прифаќа името "БКП (тесни социјалисти)". Висок орган на БКП е конгресот. За раководство на политичката и организациската работа меѓу пленумите ЦК избира Политбиро и Секретаријат.

На 3 април 1990 година вонредниот конгрес на БКП го менува името на партијата на Бугарска социјалистичка партија [1].

Извори[уреди | уреди извор]