Прејди на содржината

Одигитис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Одигитис
Одигитис (Οδηγητής)
ТипМесечен весник
СопственикКомунистичка младина на Грција
ИздавачКомунистичка младина на Грција
Основан1968
Политичка определбакомунизам
марксизам-ленинизам
Јазикгрчки
Страницаodigitis.gr

Одигитис (на грчки: Οδηγητής) — орган на Централниот комитет на Комунистичката младина на Грција кој излегува секоја прва сабота од месецот.

Одигитис“ преку своите страници ја промовира политиката на Комунистичката партија на Грција (КПГ) кај младите, придонесува за развој на политичките врски на КПГ со работната младина, младите луѓе кои се на чирак и обука, на универзитетите, во населбите на работничката класа и селата.

Започнал да се издава во 1968 година, додека КПГ сè уште била нелегална. Тој бил печатен во илегални услови до 1974 година, односно падот на хунтата, до кога биле издадени 44 броја. По легализацијата на КПГ, во септември 1974 година тој започнал да циркулира нормално, забележувајќи многу високи тиражи до 1990 година. Неговото издавање било прекинато во септември 1990 година, за повторно да започне во септември 1991 година како месечно списание. [1]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Οδηγητής > Ταυτότητα“. Архивирано од изворникот на 2016-01-16.