Прејди на содржината

Договор од Варкиза

Од Википедија — слободната енциклопедија

Договорот од Варкиза ― Договор склучен на 13 февруари 1945 година, помеѓу владата на Николас Пластирас и КПГ-ЕАМ за прекин на судирот меѓу ЕЛАС и англиските војски во Атина, за расформирање на ЕЛАС и ЕДЕС, за формирање на национална армија, за спроведување избори и друго.[1]

Договорот во Варкиза значел пораз на левицата во Грција (ЕАМ-ЕЛАС) и реставрација на предвоениот режим во Грција.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 д-р Стојан Киселиновски и др. (2000). Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. стр. 162. ISBN 9989-624-46-1. Недостасува |author1= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]