Квислинг

Од Википедија — слободната енциклопедија

Квислинг е термин кој потекнува од името на Видкун Квислинг, норвешки политичар и соработник со нацистите за време на Втората светска војна [1]. Во симболичната и фигуративна смисла денес се користи за нелојална соработка во која било смисла, што резултира со оштетување на сопствениот народ или средина, од каде што и припаѓа лицето кое соработува.

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Dahl, Hans Fredrik (1995). „quisling“. Во Dahl, Hjeltnes, Nøkleby, Ringdal, Sørensen (уред.). Norsk krigsleksikon 1940-45. Oslo: Cappelen. стр. 334. ISBN 8202141389.CS1-одржување: повеќе имиња: список на уредници (link)