Прејди на содржината

NGC 6041

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6041
Поглед на NGC 6041.
Податоци од набљудување (епоха J2000)
СоѕвездиеХеркул
Ректасцензија16ч 04м &1000000000000035800000035,8с[1]
Деклинација+17° 43′ &1000000000000001800000018″[1]
Црв. помест.0,035151[1]
Хелио радијална брзина10538 км/с [1]
Оддалеченост145 Мпс (473 Мсг)[1]
Група или јатоХеркул
Привидна величина (V)14,5[1]
Особености
ТипE+2[2]
Големина~217.300 сг (66,63 кпс)[1] (проц.)[1]
Привидна големина (V)1,13 × 0,82[1]
Други ознаки
PGC 056962, UGC 10170, VV 213, MCG +03-41-078[1]

NGC 6041 — џиновска елиптична галаксија[2] на далечина од 470 милиони светлосни години[3] во соѕвездието Херкул.[4] Има продолжена обвивка која е накривена кон галактичкиот пар NGC 6041A и NGC 6041B (Арп 122).[2] Ова е најсјајната галаксија во галактичкото јато Херкул.[5][6] Галаксијата е откриена од францускиот астроном Едуар Стефан на 27 јуни 1870 г.[7]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 „NASA/IPAC Extragalactic Database“. Results for NGC 6041. Посетено на 20 јануари 2018.
  2. 2,0 2,1 2,2 „NGC 6041/42 - E+2 (gE) + E+1 (gE)“. The de Vaucouleurs Atlas of Galaxies. Архивирано од изворникот на 2019-03-02. Посетено на 11 јануари 2018.
  3. „Your NED Search Results“. ned.ipac.caltech.edu. Посетено на 22 јануари 2108. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  4. „Revised NGC Data for NGC 6041“. spider.seds.org. Посетено на 22 јануари 2108. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  5. „Detailed Object Classifications“. ned.ipac.caltech.edu. Посетено на 22 јануари 2108. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  6. „NGC 6041“. Посетено на 22 јануари 2108. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  7. „New General Catalog Objects: NGC 6000 - 6049“. cseligman.com (англиски). Посетено на 11 јануари 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]