NGC 6380

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6380


Соѕвездие Скорпија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 34 м 28 с
Деклинација -39° 4' 7""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид GCL
Привиден сјај
(видлив)
11,5
Физички податоци
Привидни димензии 3,6' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 29 јуни 1834
Други ознаки GCL 68, ESO 333-SC14

NGC 6380збиено ѕвездено јато во соѕвездието Скорпија, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6380 се споменува и како GCL 68, ESO 333-SC14.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 29 јуни 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6380 е од видот GCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,5 m.[2] NGC 6380 има само една позната привидна димензија, која изнесува 3,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 34 м 28 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -39° 4' 7"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6380 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 408; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7884. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]