NGC 6072

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6072


Соѕвездие Скорпија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 h 12 m 58,2 s
Деклинација -36° 13' 46""
Податоци од набљудување
Вид на објект планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
11,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Физички податоци
Привидни димензии 1,63' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 7 јуни 1837
Други ознаки PK 342+10.1, ESO 389-PN15, AM 1609-360, CS=17.5

NGC 6072 е планетарна маглина во соѕвездието Скорпија, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6072 се споменува и како PK 342+10.1, ESO 389-PN15, AM 1609-360, CS=17.5.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 јуни 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6072 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 mag.[2] NGC 6072 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,63'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 h 12 m 58,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -36° 13' 46"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6072 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 374; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7355. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]