Прејди на содржината

NGC 6169

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6169
NGC 6169
NGC 6169
Соѕвездие Рамнило
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 34 м 5 с
Деклинација -44° 2' 43""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(видлив)
6,6
Физички податоци
Привидни димензии 12' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 1 јуни 1834
Други ознаки OCL 984, ESO 276-SC5, around My Nor

NGC 6169расеано ѕвездено јато во соѕвездието Рамнило, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6169 се споменува и како OCL 984, ESO 276-SC5, around My Nor.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 јуни 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6169 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,6 m.[2] NGC 6169 има само една позната привидна димензија, која изнесува 12'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 34 м 5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -44° 2' 43"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6169 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 407; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7866. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]