NGC 6210

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6210

{{{опис}}}

Соѕвездие Херкул
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 44 м 29,5 с
Деклинација +23° 48' 2""
Податоци од набљудување
Вид на објект планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
8,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9,3
Физички податоци
Привидни димензии 0,35' x ?'
Историја
Откривач Фридрих Георг Вилхелм фон Струве
Откриена 1825
Алтернативни ознаки PK 43+37.1, CS=12.9

NGC 6210планетарна маглина во соѕвездието Херкул, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6210 се споменува и како PK 43+37.1, CS=12.9.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1825 година од страна на Фридрих Георг Вилхелм фон Струве, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 9,6 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6210 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9,3 mag.[2] NGC 6210 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,35'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 44 м 29,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +23° 48' 2"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6210 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 156; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2045. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1377.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]