NGC 6109

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6109
{{{опис}}}
Соѕвездие Северна Круна
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 17 м 40,5 с
Деклинација +35° 0' 15""
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
12,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,8
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 1'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 7 јули 1880
Други ознаки UGC 10316, MCG 6-36-16, CGCG 196-26, KUG 1615+351C

NGC 6109леќеста галаксија во соѕвездието Северна Круна, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6109 се споменува и како UGC 10316, MCG 6-36-16, CGCG 196-26, KUG 1615+351C.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 јули 1880 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6109 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] NGC 6109 има привидни димензии од 1' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 17 м 40,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +35° 0' 15"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6109 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 57748. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 113; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2586. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1093.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]