Прејди на содржината

NGC 6256

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6256
{{{опис}}}
Соѕвездие Скорпија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 59 м 32,6 с
Деклинација -37° 7' 15""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид GCL
Привиден сјај
(видлив)
11,3
Физички податоци
Привидни димензии 4,1' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 2 август 1826
Други ознаки GCL 49.1, ESO 391-SC6, vdB-Hagen 208

NGC 6256збиено ѕвездено јато во соѕвездието Скорпија, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6256 се споменува и како GCL 49.1, ESO 391-SC6, vdB-Hagen 208.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 август 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6256 е од видот GCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,3 m.[2] NGC 6256 има само една позната привидна димензија, која изнесува 4,1'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 59 м 32,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -37° 7' 15"".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6256 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 375; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7372. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]