NGC 6232

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6232
{{{опис}}}
Соѕвездие Змеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 43 м 19,9 с
Деклинација +70° 37' 57"
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBa
Привиден сјај
(видлив)
12,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,4
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 1,5'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 28 јуни 1884
Други ознаки UGC 10537, MCG 12-16-7, CGCG 339-16, KAZ 87

NGC 6232спирална галаксија во соѕвездието Змеј, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6232 се споменува и како UGC 10537, MCG 12-16-7, CGCG 339-16, KAZ 87.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 јуни 1884 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6232 е од видот SBa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] NGC 6232 има привидни димензии од 1,5' х 1,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 43 м 19,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +70° 37' 57".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6232 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 58841. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 29; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4423. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 756.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]