NGC 6326

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6326
{{{опис}}}
Соѕвездие Олтар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 20 м 46,4 с
Деклинација -51° 45' 14""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,2
Физички податоци
Привидни димензии 0,32' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 26 август 1826
Други ознаки PK 338-8.1, ESO 228-PN1, AM 1716-514, CS=13.5

NGC 6326планетарна маглина во соѕвездието Олтар, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6326 се споменува и како PK 338-8.1, ESO 228-PN1, AM 1716-514, CS=13.5.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 26 август 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6326 е од видот PN.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 12,2 m.[2] NGC 6326 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,32'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 20 м 46,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -51° 45' 14"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6326 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 433; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8353. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]