NGC 6167

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6167


Соѕвездие Рамнило
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 h 34 m 34,9 s
Деклинација -49° 46' 19""
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид II3m
Привиден сјај
(видлив)
6,7
Физички податоци
Привидни димензии 7' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 26 јуни 1826
Други ознаки OCL 971, ESO 226-SC16

NGC 6167 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Рамнило, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6167 се споменува и како OCL 971, ESO 226-SC16.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 26 јуни 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 9 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6167 е од видот II3m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,7 mag.[2] NGC 6167 има само една позната привидна димензија, која изнесува 7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 h 34 m 34,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -49° 46' 19"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6167 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 407; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8333. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]