NGC 6316

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6316 {{{опис}}}
Соѕвездие Змијоносец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 16 м 37,4 с
Деклинација -28° 8' 22""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид III
Привиден сјај
(видлив)
8,1
Физички податоци
Привидни димензии 5,4' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 24 мај 1784
Други ознаки GCL 57, ESO 454-SC4

NGC 6316збиено ѕвездено јато во соѕвездието Змијоносец, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6316 се споменува и како GCL 57, ESO 454-SC4.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 мај 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6316 е од видот III.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,1 m.[2] NGC 6316 има само една позната привидна димензија, која изнесува 5,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 16 м 37,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -28° 8' 22"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6316 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 376; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6824. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 88.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]