Прејди на содржината

NGC 6144

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6144
{{{опис}}}
Соѕвездие Скорпија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 27 м 14,1 с
Деклинација -26° 1' 27""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид XI
Привиден сјај
(видлив)
9
Физички податоци
Привидни димензии 7,4' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 22 мај 1784
Други ознаки IC 4606, GCL 42, ESO 517-SC6

NGC 6144збиено ѕвездено јато во соѕвездието Скорпија, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6144 се споменува и како IC 4606, GCL 42, ESO 517-SC6.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 мај 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6144 е од видот XI.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9 m.[2] NGC 6144 има само една позната привидна димензија, која изнесува 7,4'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 27 м 14,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -26° 1' 27"".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6144 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 336; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6798. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1105.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]