NGC 6165

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6165
{{{опис}}}
Соѕвездие Рамнило
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 34 м 2 с
Деклинација -48° 9' 4""
Податоци од набљудување
Вид на тело оддавна маглина
Морфолошки вид EN
Физички податоци
Привидни димензии 2,5' x 0,5'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 1 јули 1834
Други ознаки ESO 226-PN13, PK 336-0.1, ESO 226-EN14, sf cond of WR neb

NGC 6165оддавна маглина во соѕвездието Рамнило, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6165 се споменува и како ESO 226-PN13, PK 336-0.1, ESO 226-EN14, sf cond of WR neb.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 јули 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6165 е од видот EN.[1] NGC 6165 има привидни димензии од 2,5' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 34 м 2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -48° 9' 4"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6165 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 407; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8329. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]