Прејди на содржината

NGC 6325

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6325
{{{опис}}}
Соѕвездие Змијоносец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 17 м 59,2 с
Деклинација -23° 45' 55""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид IV
Привиден сјај
(видлив)
10,2
Физички податоци
Привидни димензии 4,1' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 24 мај 1835
Други ознаки GCL 58, ESO 519-SC11

NGC 6325збиено ѕвездено јато во соѕвездието Змијоносец, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6325 се споменува и како GCL 58, ESO 519-SC11.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 мај 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6325 е од видот IV.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,2 m.[2] NGC 6325 има само една позната привидна димензија, која изнесува 4,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 17 м 59,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -23° 45' 55"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6325 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 337; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6812. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 172.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]